Štúdie ukázali, že až 60 percent pacientov s laktózovou intoleranciou má aj poruchy príjmu fruktózy. Takáto porucha môže spôsobiť, že príznaky intolerancie laktózy pretrvávajú aj napriek prísnemu dodržiavaniu diéty bez laktózy.
Pri fruktózovej intolerancii dochádza k poruche trávenia ovocného cukru -fruktózy, následkom čoho je narušená absorpcia fruktózy v tenkom čreve. Nestrávený cukor sa presúva z tenkého čreva do hrubého, kde je fruktóza fermentovaná črevnými baktériami produkujúcimi vodík, oxid uhličitý, metán a mastné kyseliny s krátkym reťazcom.
Bolo tiež opísané spojenie medzi intoleranciou laktózy a výskytom osteoporózy. Lekári túto skutočnosť pripisujú predovšetkým zníženému príjmu mliečnych výrobkov bohatých na vápnik a vitamín D.
Primárna intolerancia laktózy je vyvolaná genetickými poruchami, preto liečba príčiny nie je dnes možná.
Riešením je odborník na výživu, ktorý môže pomôcť pacientom prispôsobiť stravu tak, aby bola bez laktózy alebo s nízkou hladinou laktózy.
Ďalším riešením je overenie ako na ľudí pôsobí náhradná enzýmová terapia. To znamená, že miesto chýbajúcej laktázy bude človek ako náhradu brať syntetický enzým. Počas pracovného dňa sa vyskytnú situácie, kedy sa laktóze nedá vyhnúť a tam má význam práve takýto preparát.
Množstvo laktózy, ktoré môžu ľudia spracovať, závisí od aktivity laktázy. Preto je možné, že niektorí musia úplne vynechať laktózu, zatiaľ čo iní môžu byť schopní konzumovať určité množstvo laktózy. Pacienti užívajúci niektoré mliečne výrobky by si mali ustrážiť dostatočný prísun vápnika a vitamínu D.
Laktózová intolerancia postihuje mnoho ľudí na celom svete. Veľký počet výrobkov bez obsahu laktózy pomáha postihnutým zvládnuť túto ťažkú zmenu, pričom zároveň dosahuje vysokú úroveň kvality života.
Vytvoriť komentár