fbpx
15
Júl

Paradox: Prečo bezlaktózové mlieko chutí sladšie?

Napísal Rastislav Stolárik do kategórie články
     0votes

Na Slovensku tak ako aj v iných vyspelých krajinách je možné zakúpiť bezlaktózové mlieko. Tí ktorí si ho kupujú mali možnosť zistiť, že chutí o poznanie sladšie ako obyčajné mlieko. Vieme, že laktóza je mliečny cukor. Tak ako je možné že mlieko bez laktózy – cukru chutí sladšie?

Vysvetlenie je pomerne jednoduché. Mlieko bez sa napriek názvu nevyrába tak, že cukor – laktóza sa z neho „nejako“ odstráni. Premena mlieka na bezlaktózové sa udeje tak, že laktóza – zložený cukor sa rozdelí na svoje jednotlivé zložky glukózu a galaktózu. Sú to tiež cukry, ale na rozdiel od zloženej formy sú priamo stráviteľné ľudským telom. Väzba, ktorá drží tieto dva cukry pokope a tvoria laktózu, sa uvoľní pôsobením enzýmu zvaného laktáza. Ako iste správne hádate, bezlaktózové mlieko je vo výrobe ošetrené pridaním tohto enzýmu, ktorý následne spôsobí tzv. rozštiepenie laktózy. Okrem toho, že takto ošetrené mlieko je stráviteľné aj pre ľudí s nedostatkom vlastného enzýmu laktáza, chutia tieto dva jednotlivé cukry v mlieku našim jazýčkom sladšie, ako cukor zložený. Pre tých ktorí dbajú na svoju líniu je iste zaujímavý fakt, že napriek sladšej chuti má mlieko bez laktózy, a obyčajné mlieko energeticky rovnaké množstvo cukru.

Keď tak nad tým celým rozmýšľam, tak sa nemôžem ubrániť ironickej myšlienke, že naše mlieko bez cukru je sladšie určite len preto, aby aspoň trochu vyvážilo horkosť pri jeho kúpe. Ako vieme nie je práve najlacnejšie.


Komentáre ku článku “Paradox: Prečo bezlaktózové mlieko chutí sladšie?”
  1. V interspare v rakusku a myslim ze aj v cesku (nenám potvrdené) sa dá kúpi? cca za 1 €/liter co je výrazne priaznivejsia cena ako na Slovensku a kúpite tam aj maslo, syry, kyslu smotanu, šlaha?ku a jogurty, všetko bezlaktozové za prijatelné ceny. Odporucam!

  2. Najlacnejšie je to asi v Lidli bohužia? bezlaktozove vyrobky nemajú vždy. Potom nasleduje asi Kaufland, Billa a Tesco. Asi v tomto poradí je to cenovo najlacnejšie.

  3. Lacnejšie to je v Po?sku ,v “Biedronke”, bezlaktozové výrobky zna?ky “Mlie?na dolina” – maslo aj mlieko,mlieko vám vyjde 1 liter pod 1 euro

Vytvoriť komentár

Anketa

Kde najčastejšie nakupujete bezlaktózové produkty?

Prihlásenie
Sponzor