fbpx
27
Február

Prečo sa laktóza nachádza v mnohých potravinách?

Napísal webadmin do kategórie články
     0votes

Prítomnosť laktózy v mlieku alebo mliečnych výrobkoch, ako sú jogurty, maslo a syr, je evidentná. Bohužiaľ, laktóza je tiež obsiahnutá v mnohých potravinách, kde ju v skutočnosti ani nečakáme.

Má to niekoľko dobrých dôvodov. Človek by mal vedieť, že mliečny cukor je relatívne lacný materiál s mnohými dobrými úžitkovými vlastnosťami.

Má vysokú schopnosť viazať vodu a preto sa často používa ako spojivo v potravinách. Pridaním laktózy sa dosahuje väčšia hustota (napríklad v jogurtoch), vyššia hmotnosť a objem potraviny.

Množstvo kalórií zostane takmer bez zmeny, preto sa laktóza oveľa častejšie používa ako pomocná látka v potravinách so zníženým obsahom tuku.

V zmesiach na pečenie, koláčoch alebo aj v chrumkavom Knäckebrote sa laktóza používa ako nosič arómy. Často sa laktóza používa v pečive, aby bolo po upečení krásne hnedasté a vyzeralo chutne. To isté platí napríklad pre lahodne vyzerajúce grilované klobásky.

Laktóza sa primiešava do sladkostí pre nastavenie kryštalizačných vlastností cukru alebo cukrových roztokov. V čokoláde sa laktóza používa ako dochucovacia látka. Aj pri hotových mrazených jedlách sa laktóza veľmi často vyskytuje.

Pri niektorých skupinách produktov by ste mali etikety pozorne čítať.

Pozor: tu sa laktóza môže skrývať:

nárezy / klobása

polotovary

zemiaková kaša / knedle

šalátové dresingy

príchute

zeleninové konzervy

suché sušienky

strúhanka

sladidlá

krémové likéry

smotana do kávy

cereálne zmesi

nátierky

Problém: Ak sa v potravinách priamo laktóza nepoužíva, ale len zložka obsahujúca mliečne zložky, nemusí byť už uvedená v zozname zložiek.

Zoznam týchto mliečnych výrobkov je dlhý, napr. ako maslo, syry, kefír, mliečny tuk atď.

Ak predsalen skonzumujete potraviny obsahujúce laktózu, môže byť veľmi užitočné mať vždy so sebou výživový prípravok s obsahom laktázy.

Ďalšie informácie o tejto problematike nájdete v tomto staršom článku o skrytej laktóze v potravinách.


Vytvoriť komentár

Anketa

Kde najčastejšie nakupujete bezlaktózové produkty?

Prihlásenie
Sponzor