fbpx
17
Máj

Problémy s trávením mlieka máme už 5000 rokov!

Napísal webadmin do kategórie články
     0votes

Poruchou trávenia mlieka trpí v dospelosti viac ako polovica svetovej populácie. Neobchádza ani známe osobnosti – intolerancia laktózy postihla aj Madonu či Orlanda Blooma. Pri analýze pozostatkov Ľadového muža z Álp Ötziho vedci zistili, že dokonca aj on mal problémy s trávením mlieka. Intolerancia laktózy teda existuje viac ako 5000 rokov, trápila ľudí už v medenej dobe!

Medzinárodnému tímu vedcov pod vedením Alberta Zinka z Institute for Mumies and the Iceman, Európskej akadémie v talianskom Bolzane sa podarilo dekódovať genóm DNA muža spred 5300 rokov. Jeho múmiu našli turisti v topiacom sa alpskom ľadovci na hraniciach Talianska a Rakúska. Podľa náleziska ho pomenovali Ötzi. Pri analýze zistili, že mal krvnú skupinu 0, hnedé oči a trpel intoleranciou laktózy. Keďže žil v medenej dobe, ide pravdepodobne o najstarší dôkaz o poruche trávenia mlieka. Teoreticky ju však podľa časopisu Moje zdravie opísal už 400 rokov p.n.l. grécky lekár Hippokrates.

Otzi

Obr. zdroj: LiveScience


Komentáre ku článku “Problémy s trávením mlieka máme už 5000 rokov!”
  1. Dobrý de?,
    zabudli ste napísa?, že Otzimu bola z krvi zistená aj borelióza…pravdepodobne na základe tejto bakteriálnej infekcie mal narušenú biochemickú rovnováhu v tráviacom trakte, ?oho dôsledkom je absencia enzýmu laktáza a teda problémy s trávením mlieka…
    zc

Vytvoriť komentár

Anketa

Kde najčastejšie nakupujete bezlaktózové produkty?

Prihlásenie
Sponzor